Három év múlva megnyílhat az első hotel az űrben
Egy elegáns szállodai szoba, melynek az ablakai a Naprendszerre néznek – ez lehet a turizmus jövője.
Az amerikai székhelyű, Orbital Assembly nevű vállalat új információkat és koncepciós vázlatokat hozott nyilvánosságra űrszálloda-ötletével kapcsolatban, amelynek terveit már 2019-ben lefektették.
Az eredetileg a kaliforniai Gateway Foundation cég által bemutatott Von Braun Station néven futó futurisztikus hotel több, a Föld körül keringő, forgó kereket alkotó, liftaknákkal összekapcsolt modulból áll.
A projektet jelenleg az Orbital Assembly Corporation, egy űrépítő cég felügyeli, amely megszakította a kapcsolatot a Gateway-vel.
Az Orbital Assembly most már nem egy, hanem két űrállomás felbocsátását tűzte ki célul: az egyik az eredeti, amit időközben Voyager Stationre kereszteltek át és mintegy 400 fő befogadására alkalmas. Ez a tervek szerint 2027-ben nyílik meg, míg az új, 28 fős Pioneer Station mindössze három év alatt működőképes lehet.
Az Orbital Assembly szerint a cél egy olyan űrbéli „üzleti park” működtetése, amely irodáknak és turistáknak ad otthont.
Az űrturizmus közelebbinek tűnik, mint valaha – az elmúlt évben a Virgin milliárdos alapítója, Richard Branson a Virgin Galactic nevű cégével robbant be a szuborbitális térbe, míg a Star Trek színésze, William Shatner a Blue Originnel végzett kirándulásának köszönhetően lett a legidősebb ember az űrben.
Viszont az ilyen utak még mindig iszonyúan drágák, ami sokunk számára eléggé megnehezíti, hogy éves szabadságunkat a Föld bolygón kívül töltsük.
Tim Alatorre, az Orbital Assembly operatív igazgatója úgy gondolja, hogy ez az akadály elhárul, amint az űrturizmus fellendül.
“A cél mindig is az volt, hogy lehetővé tegyük nagy tömegek számára az űrben való életet, munkát és boldogulást” – mondta Alatorre a CNN Travelnek adott interjújában.
Alatorre szerint az új koncepciójú Pioneer Station vonzereje abban rejlik, hogy kisebb mérete miatt hamarabb elérhető.
“Ez lehetőséget ad arra, hogy az emberek nagyobb léptékben, gyorsabban kezdjék meg tapasztalni az űrt” – mondta.
A Pioneer Station és a Voyager Station irodahelyiségek és kutatási létesítmények is bérelhetők lesznek.
Alatorre szerint ez lesz az Orbital Assembly számára az aduász, mivel sok rövid távú célja ennek finanszírozástól függ.
Az cég mindkét állomást egy, a Föld körül keringő forgó kerékhez hasonlítja.
Alatorre úgy magyarázta a majdani hotelban uralkodó viszonyokat, hogy „a Voyager Station fizikája úgy működik, mint egy vízzel teli vödör, amit a fülénél fogva megforgatunk.”
Az állomás közepe közelében nem lenne mesterséges gravitáció, de ahogy kifelé haladsz, egyre inkább érezni lehet a nehézkedést.
A fizika nem változott – mondta nemrég Alatorre. Kifejtette azonban, mivel a Pioneer Station kisebb, a gravitációs szintje is más lesz. Továbbra is megmaradnak az általa a mesterséges gravitáció “kényelmeinek” nevezett dolgok, mint a zuhany vagy az ülve evés és ivás lehetősége – de a kisebb gravitációjú terek szórakoztató térbeli furcsaságokat tesznek lehetővé.
Az építészeti múlttal rendelkező Alatorre korábban azt mondta, hogy a szálloda esztétikája közvetlen válasz volt a Stanley Kubrick “2001: Űrodüsszeia” című filmjére, ami “annak a remek példája, hogy mit ne tegyünk”.
“Szerintem Stanley Kubrick célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a technológia és az emberiség közötti szakadékra és így céltudatosan nagyon sterilre, tisztára és idegenné tette az állomásokat és a hajókat.”
Az elmúlt év során egyre általánosabbá vált az űrkutatás, a Virgin Galactic, a Blue Origin és Elon Musk cége, a SpaceX is szervezett utakat.
Alatorre elmondta, hogy csapata “nagyjából mindenkivel beszélt” az űriparban az együttműködésről.
„De az egyetlen dolog, ami ezekből a cégekből hiányzik, az a cél, igaz?” – mondta Alatorre.
“Olyan ez, mint amikor meg akarod nézni a Grand Canyont, elhaladsz mellette, és rögtön hazatérsz.”
A Nemzetközi Űrállomás már korábban is fogadott turistákat, köztük a világ első űrturistáját, Dennis Titót 2001-ben. Alatorre azonban azt sugallja, hogy az ISS elsősorban a munka és a kutatás helyszíne, az Orbital Assembly űrszállója pedig piaci rést tölt be.
“Nem olyan lesz, mintha egy gyárba vagy egy kutatóintézetbe mennél” – mondta.
„Ehelyett úgy fogod magad érezni, mint egy sci-fi álomban”.
“Nem lesznek mindenhol vezeték, ez egy kényelmes hely, ahol otthon érzed magad” – tette hozzá.
Alatorre azt is kifejtette, hogy az űrbeli élet feltétele “fenntartható társadalmak” létrehozása.
“Az ilyen zárt hurkú rendszerek megváltoztatják a kultúrát, azt, ahogyan az emberek gondolkodnak az erőforrás-felhasználásról” – mondta.
“Környezetünk nem csak a Föld, hanem az egész Naprendszer. És nagyon sok erőforrás van odakint, amiket ha elkezdünk hasznosítani, azok megváltoztatják és javítják az életszínvonalat itt a Földön.”
Annak ellenére, hogy az űrbe szóló jegyek ára jelenleg borsos, Alatorre szerint az űrturizmus nem csak a milliárdosokat szolgálja majd.
“Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a teret mindenki elérhesse, ne csak a gazdagok” – mondta.
A költségek mellett más akadályai is vannak az űrközösség létrehozásának, mondta Alatorre, nevezetesen annak meghatározása, hogy mekkora mesterséges gravitációra lesz szükség, vagy az űrben tapasztalható sugárzásnak az emberi szervezetre gyakorolt hatása.
De mivel a turisták nem feltétlenül maradnának néhány hétnél tovább, Alatorre szerint ez nem lesz hatással a látogatókra, hanem inkább az állomásokon dolgozók számára jelentene problémát.
Érdemes elolvasniÚjra repül a Crew Dragon űrhajó egy (majdnem) magyarral a fedélzetén – VIDEÓ
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon